Тема: Моя зовнішність
( My appearance)
Мета:
·
узагальнити знання з теми;
·
закріпити вживання лексичних структур;
·
розвивати навички читання та перекладу;
·
тренувати учнів у правильному вживанні
граматичного часу;
·
розвивати уміння дітей описувати
зовнішність;
·
розвивати творчі здібності учнів;
·
виховувати ввічливість та інтерес до
вивчення англійської мови.
Обладнання: підручник,
тексти на аркушах, іграшки, картки зі словами та зображеннями, творчі роботи
учнів, запис на дошці, комп’ютер.
Тип уроку: урок
узагальнення і систематизації знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент уроку.
1) Привітання. Вірш «Red, yellow,
green and blue».
Teacher: Children, stand up please.
Red, yellow, green and blue
Hello children, how are you?
Red, yellow, green and blue
Hello teacher, how are you?
Red, yellow, green and blue
I’m fine, children, thank you.
Red, yellow, green and blue
We are fine, teacher, thank
you.
2) Артикуляційна розминка.
а) T: Children, lets remember the sounds and the letters.
Repeat after me [h], [r], [t], [s].
b)
- A black cat sat on a mat and ate a fat rat.
- What a big black! What a cat! What a
cat!
- Betty Botter bought some butter.
But she said “My butter's bitter”
II. Мотивація навчальної діяльності.
Teacher:
Pupils, listen to the rhyme and tell me what is it about.
My sister is pretty, my sister is
nice.
She has a snub nose and beautiful
eyes.
Her full lips are rosy, her
cheeks are rosy too,
Her hair is curly, her eyes are blue.
Her little face is round, her ears
are small.
I love my dear sister best of all,
best of all.
III. Актуалізація опорних знань.
1)
Повідомлення завдань уроку.
2)
Словникова робота. Повторення
та активізація лексики.
3)
Перевірка домашнього
завдання.
Teacher: What was your home task?
Pupils: Ex.3, page 31.
Teacher: Read and match.
Учні читають описи дітей і знаходять відповідні малюнки.
4)
Перегляд фрагменту уроку
англійської мови на тему: «Моя зовнішність».
5)
Розучування пісеньки «Look at Mark».
Look at Mark. His hair is
dark.
His eyes are grey and he likes
to play.
Look at Nelly. Her hair is
fair.
Her eyes are blue and I love
her too.
6)
Робота в групах.
1)
T: Children, join into two groups.
You shall do the competitions. The first task is “Who is who?” You read the
texts and try to guess who is this.
Text 1. She is a
very nice little girl. She has a red skirt on. She has a while blouse on. There
is a red hat on her head. (Red Riding Hood)
Text 2. He is small.
He is very thin. His yes are big. His head is big and round. His hair is not
long. It is short. His nose is very long. He can not read. He can not write.
(Buratino)
7) Фізкультхвилинка.
Hands on your hips!
Hands on your knees!
Put them behind you.
If you please!
Touch your shoulders!
Touch your nose!
Touch your ears!
Touch your toes!
8) Опис малюнків.
T: Pupils, describe the pictures. You have three minutes.
9) Представлення проектних робіт
учнів.
10) Тестова робота.
And now children choose the right answers from the test.
TEST 1
1.
Malvina has long…hair.
4. My cheeks are…
a) red
a) hair
b) blue b) brown
c) green
c) rosy
2.
My hair is… 5.
N…se, r…sy, sh…rt.
a) rosy a) o
b) sister
b) a
c) fair
c) c
3.
My…are large and blue 6. I…in Tomakivka.
(brown, green, grey)
a) eyes a) read
b) ears b) live
c) hands c) like
TEST 2
1.
Buratino's nose is very 4. My lips are…
a) long
a) red
b) short
b) eyes
c) red c) black
2.
My nose is…
5. …yes, …ars, nos… .
a) small
a) e
b) red b) a
c) blue
c) d
3.
My… is oval.
6. I …in Tomakivka.
a) face
a) read
b) ears
b) live
c) legs
c) like
IV. Заключна частина уроку:
1) Підбиття підсумків
уроку:
T: Thank you for your work. You all were
active at the lesson. What was interesting? What was difficult?
2) Домашнє
завдання.
T: Your home
task is ex. 4, p. 31. Ask and answer the questions about the teacher's
appearance.
2)
Закінчення уроку. Прощання.
Комментариев нет:
Отправить комментарий